Niedokrwienie kończyn dolnych
Blisko połowa naszych pacjentów choruje na miażdżycę, która powoduje między innymi przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych i często towarzyszy cukrzycy. Podobnie jak neuropatia, niedokrwienie może prowadzić do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej, a nieleczone – do amputacji.
Skąd się bierze niedokrwienie?
W kończynach dolnych funkcjonują trzy układy naczyniowe:
- Tętniczy – prowadzący krew z serca do struktur takich mięśnie, stawy, skóra, paznokcie.
- Żylny – najbardziej znany ze względu na żylaki, odprowadzający krew z mięśni, stawów, skóry do serca.
- Chłonny – odprowadzający limfę, czyli płyn zawierający białka, tłuszcze, komórki odpornościowe, do węzłów chłonnych.
W tętnicach, pod wpływem czynników takich jak palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie i cukrzyca, powstają złogi miażdżycowe. Z czasem te kopczyki sterczące do wnętrza tętnic stają się coraz większe, pękają, powodują miejscowo zakrzepicę i w końcu zupełnie zamykają światło naczyń. Krew nie może dopłynąć z tlenem i substancjami odżywczymi do niżej położonych struktur, które powoli umierają.
Dodano: niedziela, 19 wrzesień 2021.
w kategorii Wszystkie
Jak kolagen może pomóc w leczeniu chorób kręgosłupa?
Czy tropokolagen ma zastosowanie wyłącznie w medycynie estetycznej? Czy służy tylko do wypełniania ubytków, uelastyczniania blizn, ujędrniania twarzy i szyi?
Czym jest kolagen?
Nasze ciało w dużej mierze składa się z tkanki łącznej. W zasadzie występuje ona wszędzie tam, gdzie akurat nie pojawiają się inne struktury albo sąsiadują ze sobą, np. jako otoczka włókien mięśniowych, element ścięgien i osłonek nerwowych, pomiędzy sąsiadującymi narządami. Jej podstawowym składnikiem jest kolagen, czyli białko zbudowane z 3 łańcuchów aminokwasów, skręconych w łańcuch. W zależności od miejsca występowania i pełnionej funkcji, skład tych łańcuchów może być różny, dlatego wyróżniamy około 30 typów kolagenu w ludzkim ciele. Ich nieprawidłowości są związane z różnymi chorobami genetycznymi, a zmiany ilościowe odpowiedzialne za procesy starzenia, zespoły bólowe, bliznowacenie i degenerację.
Dodano: środa, 30 czerwiec 2021.
w kategorii Wszystkie
Dawno, dawno temu, w niebiosach panował Nefrytowy Cesarz, który zapragnął poznać najciekawsze zwierzęta na ziemi.
Na poranną ucztę zaproszono ich 12: szczura, kota, bawoła, królika, smoka, tygrysa, małpę, koguta, barana, węża, konia i psa. Kot bał się, że zaśpi i poprosił swego przyjaciela, szczura, by go obudził. Jednak szczur obawiał się, że może źle wypaść przy dostojnym kocie i nie spełnił prośby. Kiedy rankiem zwierzęta stanęły przed Cesarzem, było ich tylko 11. Cesarz rozkazał więc posłańcom sprowadzić przed jego oblicze pierwsze zwierzę, jakie napotkają na ziemi. Padło na świnię, która zajęła ostatnie miejsce przy cesarskim stole. Szczur obawiał się, że może zostać niezauważony, więc wskoczył na głowę bawoła i zaczął grać na flecie. Zachwycony Cesarz przydzielił mu pierwsze miejsce, a drugie bawołu, który pozwolił wspiąć się po swoim grzbiecie. Gdy pozostałe zwierzęta zajęły kolejne miejsca przy stole, do pałacu wpadł kot i błagał, by również mógł zasiąść do uczty. Gdy Cesarz odmówił, kot rzucił się na szczura i tak już do dzisiaj pałają do siebie nienawiścią.
Dodano: czwartek, 11 luty 2021.
w kategorii Wszystkie
Wszystkie prezenty rozdane, Ziemia przemierzona wzdłuż i wszerz. Koniec z wdrapywaniem się na dachy i zjeżdżaniem po kominach. Sanie oddane do serwisu, renifery nakarmione i wyczesane.
Gdyby było możliwe pokonanie kuli ziemskiej w ciągu jednej doby, potrzeba by tyle kroków, ile przeciętny robi człowiek w ciągu całego życia. I nacisku na stopy odpowiadającemu setkom tysięcy ton.
Co się dzieje ze stopami przy tak dużym obciążeniu? Zwłaszcza zimą, w wysokich, ciepłych butach? Z jakimi zdarzeniami z naszego życia możemy je porównać?
Dodano: poniedziałek, 07 grudzień 2020.
w kategorii Wszystkie, Podochirurgia
7 prostych ćwiczeń wystarczy, by wzmocnić mięśnie, stawy i więzadła w Twoich stopach.
Czy wiesz, że stopy wyposażone są w 38 malutkich, głęboko ukrytych mięśni, o których na co dzień w ogóle nie pamiętamy? Nie ćwiczymy ich nawet podczas treningów na siłowni czy uprawiania sportu. A dowiadujemy się o ich istnieniu dopiero gdy ból nie pozwala nam założyć ulubionych butów czy nawet postawić kroku bez lęku.
7 prostych ćwiczeń wystarczy, by wzmocnić mięśnie, stawy i więzadła w Twoich stopach. Kluczem do sukcesu jest ich regularne powtarzanie. Na szczęście nie wymagają one szczególnych przygotowań ani specjalnego miejsca. Możesz je wykonywać w domu, na plaży, podczas przerwy w pracy.
Dodano: poniedziałek, 10 sierpień 2020.
w kategorii Wszystkie, Podochirurgia