Blog Tag: Neuropatia

Bo ja mam za krótkie żyły…

Tak mówi wielu pacjentów, którzy zgłaszają się na badanie USGDoppler kończyn dolnych. Praktycznie w każdej rodzinie znajdzie się mama czy babcia, która ma problemy z żylakami. Dlatego najczęściej to żyły są obarczane winą za bóle nóg i w pewnym sensie stały się markerem chorób kończyn dolnych.

W popandemicznym świecie wiele osób obawia się zakrzepicy żył głębokich, której jednym z objawów jest ostry ból kończyn dolnych a konsekwencje w postaci zatoru płucnego mogą być tragiczne. Wielu lekarzy nadal zleca badanie D-dimerów, które nie daje jednoznacznej odpowiedzi czy zakrzepica występuje. Potwierdzenie można uzyskać dopiero w USGDoppler. 

Co powoduje, że „żyły są za krótkie”? 

Czytaj dalej

Bezpieczny na stoku

Diabetyk na nartach – jak bezpiecznie cieszyć się białym szaleństwem.

Narciarstwo to zabawa, ekscytacja, aktywność, na którą czekamy cały rok i z której mogą korzystać także osoby z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej. Jednak ważne jest, aby wiedziały jak chronić stopy przed urazami, przeciążeniem i odpowiednio przygotowały się do szusowania. Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie wybrać się na stok.

Czytaj dalej

W Dniu Babci, w Dniu Dziadka spójrz na ich stopy

Gdy nasi dziadkowie się starzeją, ważne jest, aby zwracać uwagę na zdrowie ich stóp.

Wiele starszych osób doświadcza różnych problemów ze stopami, które mogą utrudniać im mobilność i niezależność. Zwyrodnienie stawów, haluksy, palce młoteczkowate, neuropatia to częste dolegliwości, o których Wasi dziadkowie Wam nie powiedzą, ale poproszą byście zwolnili kroku.

Czytaj dalej

Stopa Charcota

Nieleczona neuroartropatia Charcota może doprowadzić do amputacji kończyny.

Choroba Charcota, znana również jako artropatia neuropatyczna, jest poważnym schorzeniem, które wpływa na kości i stawy stopy oraz staw skokowy. Jest spowodowana uszkodzeniem nerwów, najczęściej w przebiegu cukrzycy.

Czytaj dalej