Dobór indywidualnych wkładek ortopedycznych

Nasz Zespół ceni sobie elastyczność i możliwość zmiany leczenia. Bierzemy pod uwagę opinie pacjentów i ich komfort. Często modyfikujemy restrykcyjne zalecenia tak, by nie musieli rezygnować z ulubionych aktywności czy uchylać się od obowiązków. A do tego namawiamy jeszcze Wasze stopy do współpracy, do zmian w biomechanice, do stymulacji całej postawy.

Dlatego nie znajdziecie w naszej ofercie klasycznego komputerowego badania stóp, które jest powszechnie stosowane do przygotowania indywidualnych wkładek do obuwia.

Dlaczego działamy inaczej?

Wraz z naszym pacjentami przetestowałyśmy różne systemy doboru wkładek. Niektóre były całkiem proste i opierały się na odrysowaniu stopy na kartce, inne wymagały specjalistycznego oprogramowania, szlifierek, podgrzewaczy i szerokiej gamy materiałów. Każdy system miał swoje wady i zalety, ale jedno łączyło je wszystkie: problem z modyfikacją wkładki w krótkim czasie i bez obciążania pacjentów dużymi kosztami. W końcu znalazłyśmy rozwiązanie!

Co proponujemy?

Obecnie stosujemy w Dr Maj Podochirurgia wkładki ortopedyczne z włókna węglowego ze stałą bazą i wymiennymi elementami korygującymi. Dzięki temu możemy szybko dobrać wkładkę, która poprawi komfort chodzenia jak i skoryguje ustawienie stopy. W razie potrzeby, łatwo zmodyfikujemy położenie, wielkość, twardość elementów wymiennych. Tym sposobem wkładka dostosuje się do aktualnych potrzeb stóp, również w trakcie leczenia chirurgicznego, podologicznego i fizjoterapii.

Dobór wkładki odbywa się na podstawie klinicznego badania manualnego stopy, obserwacji chodu, pomiarów przyrządem Brannocka i plantokonturografii w statyce i dynamice. Sprawdzamy ustawienie miednicy, zbieramy wywiad dotyczący urazów, zmian w kręgosłupie, chorób przewlekłych, problemów z utrzymaniem równowagi. Następnie oglądamy buty i oryginalne wkładki producenta. Ustalamy plan leczenia. Ale uwaga! Nie zawsze wkładka znajdzie się w nim na pierwszym miejscu, ponieważ w wielu przypadkach spełni ona wyłącznie funkcję pomocniczą i będzie przedłużeniem terapii w gabinecie na czas spędzany w domu.

Dla kogo robimy wkładki?

Bazy z włókna węglowego pozwalają nam na wykonanie stosunkowo cienkich wkładek, niewiele grubszych od oryginalnych wkładek seryjnych. Jesteśmy w stanie zmieścić się w wielu modelach obuwia eleganckiego i na obcasie. Dysponujemy rozmiarami dla dzieci i bazami sportowymi do obuwia specjalistycznego. A zatem dla:

  • lekkoatletów
  • rowerzystów
  • narciarzy
  • po urazach stawowych
  • w hipermobilności
  • płaskostopiu
  • koślawości i szpotawości
  • chorobach rozcięgna podeszwowego (np. ostroga piętowa)
  • zaburzeniach ukrwienia
  • zaburzeniach równowagi
  • zaburzeniach czucia

Jak każdy system, także i ten ma swoje ograniczenia. Nie korzystamy z niego u osób ze stopą Charcota, po większych amputacjach, otyłych. Tym pacjentom proponujemy skorzystanie z wkładek wykonywanych na podstawie odlewu gipsowego lub badania tensometrycznego we współpracy z zakładami ortopedycznymi. Takie wkładki z reguły nie mieszczą się w standardowym obuwiu. Ale na to również mamy sposób: zlecamy uszycie butów na miarę lub zakup produktów firm, specjalizujących się w zaopatrzeniu cukrzyków. Część z tych usług jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.