Poznaj prosty i skuteczny zabieg, który pozwala na precyzyjne zlokalizowanie i wyleczenie bólu.
Co to jest dry needling?
Igłoterapia polega na precyzyjnym wprowadzeniu cienkiej, jednorazowej, sterylnej igły akupunkturowej w punkt spustowy znajdujący się w mięśniu lub powięzi. Punkty spustowe to drobne węzły, zbudowane ze skręconych, skurczonych i chorobowo zmienionych włókien mięśnia. Są bardzo wrażliwe, bolesne i pobudliwe. Odpowiadają za dolegliwości nawet w odległych partiach ciała i ich długotrwałe utrzymywanie się. Punkty spustowe powstają m.in. w wyniku stanów zapalnych, urazów, wymuszonej pozycji, stresu fizycznego i emocjonalnego.
Badania dowodzą, że wprowadzanie igieł w takie miejsca, powoduje kaskadę reakcji zmniejszających dolegliwości.
Jakie problemy leczy się igłoterapią?
Suche igłowanie jest nieocenione w wielu zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, urazach, przeciążeniach. Najczęściej leczy się w ten sposób:
- Napięciowe bóle szyi i pleców
- Bóle barków, miednicy, bioder, pośladków
- Łokieć tenisisty
- Rwę kulszową
- Bóle stóp i dłoni
- Bóle kolana
- Kontuzje sportowe
- Skurcze
- Bóle głowy i migreny
- Blizny
Jeżeli masz wątpliwości, czy Twój problem można leczyć igłowaniem, skonsultuj się z terapeutą.
Jak działa igłoterapia?
Mechaniczna stymulacja punktów spustowych igłami powoduje raptowny skurcz i depolaryzację mięśnia. Po tym zdarzeniu aktywność mięśnia gwałtownie spada i następuje rozkurcz, rozluźnienie i w efekcie zmniejszenie bólu i dyskomfortu.
Ulga w bólu i rozkurcz mięśnia zmniejszają jego nacisk na stawy, nerwy i naczynia. Poprawia się funkcjonowanie całego leczonego obszaru. Często wprowadzenie igły do punktu spustowego wywołuje tzw. „ból odniesiony”, czyli dolegliwości w odległych obszarach ciała. Jest to pozytywny objaw, potwierdzający, że to leczony punkt odpowiada za problem.
Badania wykazały, że igłowanie sprzyja wydzielaniu endorfin i tym sposobem przyspiesza leczenie.
Czy dry needling to akupunktura?
Choć korzysta z tego samego narzędzia, technika dry needling jest zupełnie inna niż akupunktury. Igłoterapia opiera się na zasadach Medycyny Zachodniej, ścisłej wiedzy anatomicznej i fizjologicznej. Punkty spustowe nie pokrywają się z tradycyjnymi meridianami akupunktury. Akupunturzyści kierują się wiedzą holistyczną by znormalizować zaburzenia w przepływie energii. Terapeuta manualny bazuje na diagnostyce medycznej i doświadczeniu zdobytym w trakcie intensywnych certyfikowanych kursów.
Czy to boli?
Przekłucie skóry zwykle nie powoduje dyskomfortu. W momencie dojścia igły do punktu spustowego i depolaryzacji mięśnia pacjenci odczuwają krótki ostry ból lub prąd. W zależności od nasilenia dolegliwości i ich charakteru, terapeuta czeka aż ból ustąpi lub pobudza punkt spustowy szybkimi, krótkimi dźgnięciami. Jeśli punkt odpowiada za ból odniesiony, dolegliwości mogą utrzymywać się przez krótki czas po zakończeniu zabiegu.
Jeżeli pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas zabiegu, jest on nieskuteczny.
Czy igłowanie jest bezpieczne?
Do igłoterapii stosuję tylko jednorazowe, sterylne igły. Skórę przed zabiegiem dezynfekuję atestowanym środkiem. Zabieg wykonuję w rękawiczkach diagnostycznych.
Jak będę się czuł/-a po zabiegu dry needling?
Większość pacjentów po zabiegu odczuwa bolesność w igłowanej okolicy. Czasami takie odczucie może wystąpić dopiero po kilku godzinach a nawet dzień później. Nasilenie zależy od lokalizacji i wrażliwości chorego. Przeważnie jest porównywalne z samopoczuciem po intensywnym treningu na siłowni. Rzadko igłowana okolica jest zasiniona. Możesz poczuć się zmęczony, rozbity, zdezorientowany, niedobrze bezpośrednio po zabiegu. Jest to normalna reakcja wegetatywna i trwa od godziny do dwóch po zakończeniu sesji. Dobrze będzie, jeśli ktoś odbierze Cię z zabiegu i resztę dnia spędzisz w domu, odpoczywając i rozgrzewając igłowaną okolicę. Wypij przynajmniej litr wody mineralnej i otul się kocem.
Ile sesji igłoterapii mnie czeka?
Zwykle wystarcza 2-3 wizyt, raz w tygodniu. Jeśli chorujesz od dłuższego czasu, konieczne mogą być kolejne sesje i konsultacja u neurologa, ortopedy czy fizjoterapeuty. Nasze mięśnie ciągle poddawane są stresom fizycznym, emocjonalnym, ostrym i przewlekłym. Pamiętaj, że to prawidłowa postawa, regularne ćwiczenia i zdrowa dieta pozwolą Ci cieszyć się efektami igłoterapii przez długi czas.