Leczenie ran terapią podciśnieniową

Terapia podciśnieniowa wykorzystuje prawa fizyki do przyspieszenia gojenia ran. Urządzenie podobne do bardzo zaawansowanego technicznie odkurzacza generuje ujemne ciśnienie w ranie, odsysa wydzieliny i stymuluje własne komórki organizmu do pracy nad gojeniem.

Jak wygląda takie urządzenie?

Na rynku medycznym dostępne są różne systemy do terapii podciśnieniowej, w skrócie NPWT (Negative Pressure Wound Therapy). W naszej placówce korzystamy z rozwiązań kilku firm, dobieranych wg potrzeb terapii oraz preferencji pacjentów. Każde urządzenie składa się z pompy zasilanej bateriami lub akumulatorem, zbiornika na odsysaną wydzielinę i opatrunku na ranę, połączonego przewodem ze zbiornikiem. Urządzenia łatwo przenosić zawieszone na ramieniu lub przypięte do pasa, dzięki czemu nie ograniczają codziennej aktywności.

Jakie efekty daje terapia podciśnieniowa?

Opatrunek NPWT zakładamy na 72 godziny do 7dni w zależności od zastosowanego rozwiązania, dzięki czemu nie musimy obawiać się dyskomfortu związanego z codzienną zmianą opatrunków klasycznych. W tym czasie urządzenie odsysa z rany nadmiar osocza, drenuje krwiaki, odbiera materiał zakażony. Proces ten jest bezbolesny a szczelny pojemnik zapobiega przedostawaniu się zapachów z rany do otoczenia. Jednocześnie rana, odseparowana od środowiska zewnętrznego, zachowuje naturalną wilgotność konieczną do rozwoju komórek biorących udział w gojeniu. Już po 72 godzinach widać wzrost ziarniny, czyli nowej, zdrowej tkanki, z której powstaną wszystkie elementy potrzebne do gojenia a w końcu blizna. Zasysanie rany powoduje jej obkurczenie się i zbliżenie do siebie brzegów. W efekcie zdecydowanie skracamy czas i koszty leczenia rany.

W jakich sytuacjach można zastosować terapię podciśnieniową?

Dla każdego naszego Pacjenta układamy indywidualny plan leczenia rany, dostosowany do potrzeb, umożliwiający szybki powrót do aktywności i jak najmniej angażujący dla bliskich i opiekunów. Zastosowanie terapii podciśnieniowej proponujemy m.in. w następujących sytuacjach:

  • rany urazowe
  • owrzodzenia neuropatyczne
  • zespół stopy cukrzycowej
  • owrzodzenia żylne
  • odleżyny
  • rany pooperacyjne
  • przetoki
  • przeszczepy skóry

Czy urządzenie do terapii podciśnieniowej jest trudne w obsłudze?

Przy pierwszej aplikacji NPWT nasz zespół wyjaśnia sposób postępowania z urządzeniem w domu. Wszystkie parametry terapeutyczne są ustawione przez lekarza, a przyciski zabezpieczone przed przypadkowym naciśnięciem. O nieprawidłowościach urządzenie informuje sygnałem świetlnym i dźwiękowym, dzięki czemu Pacjent może od razu się z nami skontaktować i uzyskać pomoc.